[S. 0] Bu blog niye var ve blogu nasıl kullanmalıyım?

Blogun ilk yazısında bu blogun içeriğinden ve nasıl kullanılması gerektiğinden söz etmek istiyorum.

Bu blog niye var?

Hakkında sayfasında da belirttiğim gibi bir blog açmaya Ekşi Sözlük’teki yazılarımı sildikten sonra karar vermiştim. Dolayısıyla bu blog birincil olarak eskiden sözlüğe neden yazıyorduysam o yüzden var: Çeşitli fikirleri ve bilgileri sistematik olarak bir yere not etmek ve bunları ilgilenen insanlarla paylaşmak.

Niye “birincil olarak” dedim? Çünkü blogun tek amacı bu değil ve burayı sadece bir not defteri olarak kullanmayacağım. Son zamanlarda özellikle sosyal medyadaki ve çeşitli vlog’lardaki bilgi kirliliği gözüme çok batmaya başladı. Belki bu yeni bir şey değil, ancak eskiden internet bu kadar yaygın değildi. İnternetin iyice yaygınlaşması insanların hatırısayılır bir kısmının -ne yazık ki- araştırma ve tartışma kültürünün olmayışıyla birleşince ortaya yalan yanlış bilgilerin ve şehir efsanelerinin cirit attığı bir çöplük çıkıyor.

Blogun ikincil amacı da çeşitli konularda geniş halk kitlelerine doğru, araştırılmış ve referanslanmış bilgi sunabilmek. Eğitimim gereği bunu en sağlıklı yapabileceğim alan matematik olduğundan, bahsedilen bu ikincil amaca hizmet eden blog gönderilerinin çoğu matematikle ilgili olacak. Öte yandan diğer konularda da -araştırma yapabildiğim ölçüde- yazacağım.

Tabii insanlara doğru bilgi sunarken yanlışının da mümkün olduğunca ifşa edilmesi lazım. Bu nedenle bu kategorideki gönderilerin bir kısmı Ekşi Sözlük, Onedio vs. gibi sosyal medya platformlarında yazılan yalan yanlış bilgilere “ayar” verme maksadıyla yazılıyor olacak. Bu noktada ilgili gönderilerin yazarlarından şimdiden özür dilemek istiyorum üslubumdan dolayı. Kişisel algılamayın. Derdim sizinle değil, yazdığınız şeylerle. Çoğunlukla kimin yazdığına da bakmıyorum zaten.

Blogun üçüncül amacına geçelim: Klasik batı müziğiyle ilgili bir arşiv oluşturmak. Burada arşivden kastım eserleri indirebileceğiniz bir platform oluşturmak değil, eserler hakkında bilgileri, düşündüklerimi ve YouTube üzerinden örnek yorumları arşivlemek. Bu noktada, bu kategorideki gönderilerin matematik gönderilerine oranla daha az “akademik” ve daha çok kişisel kalacağını söylemeliyim.

Blogu nasıl kullanmalıyım?

Blogdaki her gönderi başlıktan önce bir harf ve bir sayı ile kataloglanacak. Böylece ilgilenmediğiniz konulardaki gönderileri kolayca ayıklayabilirsiniz. Sayılar gönderinin o kategori içerisinde numarasını temsil ediyor. Harflerin temsil ettiği kategoriler de şu şekilde:

[S.] Serbest: Blogun kendisiyle ilgili ve aşağıdaki kategorilere girmeyen gönderiler. Hedef kitlesi blogun takipçileri.

[M.] Müzik: Klasik batı müziğiyle ilgili gönderiler. Hedef kitlesi benim ve kendim için yazıyorum.

[F.] Felsefe: Ana teması felsefenin ilgi alanına giren ya da felsefe disipliniyle ilgili gönderiler. Hedef kitlesi ben ve merak eden herkes.

[E.] Entry’ler: Eskiden Ekşi Sözlük’te olan entry’lerimi aynen alıntıladığım gönderiler. Hedef kitlesi yok.

[GGS.] Goygoysavar: Çeşitli mecralarda karşılaştığım şehir efsanelerine ve goygoylara karşı yazdığım gönderiler. Hedef kitlesi goygoylarla kandırılmış zeki, çevik ve ahlaklı yurdum gençliği.

[GM.] Geniş halk kitleleri için matematik: Ana teması matematik olan ve okunabilmek için gerekli tüm önbilginin çeşitli kaynaklara referanslanarak her şeyin olabildiğince açıklandığı gönderiler. Hedef kitlesi öğrenmek isteyen herkes.

[DM.] Dar halk kitleleri için matematik: Ana teması matematik olan ve okunabilmek için gerekli önbilginin bilindiğinin varsayıldığı gönderiler. Hedef kitlesi en azından lisans seviyesinde matematik eğitimi alan ya da almış kişiler.

Blogdaki gönderilere yorum yapabilir miyim?

Gönderilere yorum yazma seçeneğini şimdilik açık bırakacağım. Öte yandan blog benim diktatörlüğümde yönetildiğinden dolayı herhangi bir vandallık ya da (herhangi birine) hakaret durumunda yorumları silebilirim ya da yorum yazma seçeneğini kapatabilirim.

Blogdaki gönderilerde yanlış ya da eksik bir bilgi tespit ederseniz yorumlarda belirtmekten çekinmeyin ki gönderiyi düzelteyim. Belirtmekte fayda görüyorum, burada “yanlış bilgi” ile kastettiğim şey doğruluğuna ya da yanlışlığına nesnel olarak karar verilebilecek şeyler, bakış açısı farklılığından dolayı beğenmediğiniz fikirler değil. Tabii bu tarz öznel eleştirileri de dile getirebilirsiniz ama gönderiyi eleştiriniz konusunda değiştireceğimin sözünü veremem.

C.N.

[S. 0] Bu blog niye var ve blogu nasıl kullanmalıyım?” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s